BIP Starostwa Powiatowego w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

Interpretacje prawne z Serwisu Budowlanego

Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane 


orzecznictwo, wzór pisma,

Wykazanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Podstawa prawna

Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, art. 3 pkt. 11

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.
Prawo budowlane.
Tekst pierwotny: Dz. U. z 1994 r. Nr 89, poz. 414
Tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126

Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, art. 30 ust. 2

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.
Prawo budowlane.
Tekst pierwotny: Dz. U. z 1994 r. Nr 89, poz. 414
Tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126

Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, art. 33 ust. 2 pkt. 2

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.
Prawo budowlane.
Tekst pierwotny: Dz. U. z 1994 r. Nr 89, poz. 414
Tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126

Dz. U. z 2003 r. Nr 120, poz. 1127

Rozporządzenie z dnia 23 czerwca 2003 r.
Wzory: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę.

Orzecznictwo

IV SA 57/1997

Organ administracji rozpatrujący sprawę o udzielenie pozwolenia na budowę nie ma podstaw do wydania decyzji odmownej tylko z tego powodu, że wykazane przez inwestora w sposób niewadliwy prawo do dysponowania nieruchomością zostało zakwestionowane w innym postępowaniu.

IV SA 585/1996

Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność kilku osób, a tylko jeden ze współwłaścicieli ubiega się o udzielenie pozwolenia na budowę, niedopuszczalne jest wydanie decyzji o takim pozwoleniu na rzecz wszystkich współwłaścicieli. Pozwolenie na budowę może być wydane tylko tej osobie, która wystąpiła z wnioskiem w tej sprawie, po przedstawieniu przez wnioskodawcę dowodu, że pozostali współwłaściciele wyrażają na to zgodę. Zawarty w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu warunek ograniczenia obiektu budowlanego do niezbędnego minimum, wynikający z potrzeby ochrony przyrody, nie jest tożsamy z warunkami, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, określonymi w przepisach wykonawczych do ustawy Prawo budowlane w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

IV SA 1366/1996

Nie można podzielić jako prawidłowego stanowiska wyrażonego w decyzji organu I instancji, że akt własności i akt dzierżawy jest podstawowym dokumentem, bez którego nie można wydać pozwolenia na budowę. Stosownie bowiem do art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć m.in. tytuł prawny wynikający ze stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Stosunek zobowiązaniowy jest pojęciem cywilnoprawnym, przez który rozumie się stosunek prawny między co najmniej dwoma podmiotami, z których jeden - wierzyciel uprawniony jest do żądania od drugiego - dłużnika określonego świadczenia (działania, zaniechania). Świadczenie może polegać np. na takim działaniu, jak wyrażenie zgody na dysponowanie nieruchomością przez wierzyciela na cele budowlane (art. 353 in fine K.c.).

III RN 32/1997

Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste daje inwestorowi prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Wzór pisma

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

(Pokaż osobno cały poniższy dokument ▼)

Katarzyna Małysa

Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

1. Uwagi ogólne

Instytucja oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane została wprowadzona ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw 1. Zgodnie z regulacją obowiązującą do dnia 11 lipca 2003 r. inwestor był obowiązany wykazać, iż posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, przy czym właściwym do oceny tego prawa był organ administracji architektoniczno-budowlanej.

Począwszy od dnia 11 lipca 2003 r. organy administracji architektoniczno-budowlanej są zwolnione od rozstrzygania, czy inwestor posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oceny tej dokonuje bowiem – poprzez złożenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – sam zainteresowany. W miejscu tym trzeba zaznaczyć, że oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane inwestor składa pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Podkreślić należy również, iż złożone przez inwestora oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest wiążące dla organu administracji architektoniczno-budowlanej. Oznacza to, że organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może badać posiadania przez inwestora prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć – o czym mowa w art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (pr. bud.) – tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Wprowadzona przez ustawodawcę definicja prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane powoduje, iż rozpoznanie tego prawa nie jest zazwyczaj kłopotliwe dla inwestora. Pamiętać jednak trzeba, że fakt posiadania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane inwestor powinien oceniać według przepisów prawa cywilnego.

Zaznaczyć należy, że stosunkowo często prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wynika z odmiany prawa własności, jaką jest współwłasność. W omawianym przypadku przepisy wymagają jednak wyrażenia zgody wszystkich pozostałych współwłaścicieli na prowadzenie robót budowlanych.

Zgodnie z obowiązującą regulacją rozpoczęcie prac budowlanych polegających na budowie, przebudowie, montażu lub remoncie, a objętych obowiązkiem dokonania zgłoszenia zamiaru wykonywania robót budowlanych lub obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę jest uwarunkowane przedłożeniem przez inwestora oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oświadczenie to inwestor powinien dołączyć odpowiednio do zgłoszenia zamiaru wykonywania robót budowlanych (art. 30 ust. 2 pr. bud.) lub wniosku o pozwolenie na budowę (art. 33 ust. 2 pkt 2 pr. bud.).

2. Treść oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy złożyć zgodnie ze wzorem wskazanym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę 2.

2.1. Wskazanie działki, której dotyczy oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

W oświadczeniu o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy wskazać działkę lub działki, których dotyczy omawiane oświadczenie. Ustawodawca wymaga, aby opisanie działki nastąpiło poprzez przywołanie numeru działki, obrębu ewidencyjnego i jednostki ewidencyjnej.

Pamiętać należy, iż oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane powinno dotyczyć wszystkich działek, na których planuje się realizację inwestycji budowlanej.

2.2. Wskazanie osoby, która składa oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Zgodnie z urzędowym wzorem oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w dokumencie tym trzeba wskazać osobę, która składa oświadczenie. Ustawodawca wymaga, aby w oświadczeniu o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane znalazły się następujące dane osoby składającej oświadczenie: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość wraz ze wskazaniem organu, który wydał ten dokument, data i miejsce urodzenia oraz adres.

2.3. Wskazanie właściciela działki, której dotyczy oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane powinno zawierać również wskazanie właściciela działki, której dotyczy oświadczenie. W oświadczeniu tym podać należy imię, nazwisko oraz adres właściciela działki.

(...)

 

Data powstania: poniedziałek, 4 kwi 2005 14:50
Data opublikowania: poniedziałek, 4 kwi 2005 14:52
Data przejścia do archiwum: wtorek, 5 kwi 2005 14:58
Opublikował(a): Leszek Rakowski
Zaakceptował(a): Leszek Rakowski
Artykuł był czytany: 2837 razy