BIP Starostwa Powiatowego w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

Uwaga na niesprawne kominy

Informacja o wymaganiach dot. przewodów kominowych
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Piszu, w związku ze stwierdzanymi przypadkami występowania nieprawidłowości w przewodach kominowych, brakiem ich okresowego czyszczenia a także brakiem okresowej kontroli przewodów kominowych, przypomina o dokonywaniu okresowego czyszczenia przewodów kominowych /dymowych, spalinowych i wentylacyjnych/ oraz o dokonywaniu okresowych kontroli przewodów kominowych.

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych:
-dymowych od palenisk na paliwo stałe /drewno, węgiel/ winno być prowadzone co najmniej 4 razy w roku,
- spalinowych tj. od palenisk na paliwo płynne /olej opałowy/ i paliwo gazowe - co najmniej dwa razy w roku.
W obiektach, w których występują przewody kominowe dymowe lub spalinowe, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z wartości użytkowych.
Nie rzadziej niż raz w roku przewody kominowe /dymowe, spalinowe, wentylacyjne/ powinne być poddawane okresowej kontroli stanu technicznej sprawności. Kontrole stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim /w odniesieniu do przewodów kominowych dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych/.

Ponadto, w obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenienie się, utrudnienie działania ratowniczego lub ewakuacji, w tym między innymi:
- Używanie instalacji, urządzeń i narzędzi niesprawnych technicznie lub w sposób niezgodny z przeznaczeniem albo warunkami określonymi przez producenta, jeżeli może to przyczynić się do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzenienia ognia;
- Rozpalanie ognisk lub wysypywanie gorącego popiołu lub żużla, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów oraz w mniejszej odległości od tych obiektów niż 10 m;
- Przechowywanie materiałów palnych oraz stosowanie elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 373,15 K (100oC).
Wokół placów składowych, składowisk przy obiektach oraz obiektach tymczasowych o konstrukcji palnej powinien być zachowany pas ochronny o szerokości minimum 2 m i nawierzchni z materiałów niepalnych lub gruntowej oczyszczonej.
Składowanie materiałów palnych pod ścianami obiektu związanych z jego funkcją, z wyjątkiem materiałów niebezpiecznych pożarowo (np. : gazy palne, ciecze palne o temp. zapłonu poniżej 55oC, materiały wybuchowe i pirotechniczne, materiały mające skłonności do samozapalenia), jest dopuszczalne pod warunkiem:
- nieprzekroczenia maksymalnej powierzchni strefy pożarowej, określonej dla tego obiektu;
- zachowania dostępu do obiektu na wypadek działań ratowniczych;
- nienaruszenia minimalnej odległości od obiektów sąsiednich, wymaganej z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe.
Odstąpienie od prowadzenia powyższych czynności wielokrotnie było przyczyną wystąpienia zagrożenia dla obiektu i osób w nim przebywających oraz stanowi wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu pożarowemu.. Wobec osób nie przestrzegających przepisów przeciwpożarowych będą wyciągane sankcje karne.

Data powstania: środa, 10 mar 2004 08:30
Data opublikowania: piątek, 19 mar 2004 08:16
Opublikował(a): Jan Zadroga
Zaakceptował(a):
Artykuł był czytany: 2422 razy